Tus Puan Hesaplama
TTB Doğru Sayısı
TTB Yanlış Sayısı
TTB Boş Sayısı
TTB Net Sayısı
KTB Doğru Sayısı
KTB Yanlış Sayısı
KTB Boş Sayısı
KTB Net Sayısı
T.C. Vatandaşı Yabancı Uyruklu
TTB PUANKTB PUAN
00

TUS Puan Hesaplama

TUS net hesapla TUS’a girecek olan adaylar tarafından merak edilmektedir. Çoktan seçmeli sorulardan oluşan Yabancı Dil ve Bilim Sınavı cevap kağıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunmakta ve adayların doğru cevaplandırdığı soruların sayıları saptanmaktadır. Bu şekilde adayların netleri hesaplanmakta ve hak ettikleri puanlar bulunmaktadır. Doğru cevap sayıları adayların elde edecekleri puanları belirlemektedir.

Yabancı dilde yazılı olan bir metnin Türkçeye çevrilmesi işlemlerinde de üniversitelerin ilgili dil ve edebiyatı bölümlerinde görevli öğretim elemanlarından ÖSYM tarafınca oluşturulacak olan jüriler tarafından 100 tam puan üzerinden değerlendirilmektedir. 60 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılırken, 60 ve altı puanlar alanlar ise başarısız sayılacaklardır. TUS puanları bu şekilde hesaplanmaktadır.

TUS-Puan-Hesaplama

TUS Nedir?

Türkiye’de yapılmakta olan birçok sınavlardan birisi de TUS sınavıdır. TUS açılımı “Tıpta Uzmanlık Sınavı” olarak geçmektedir. Tıpta uzmanlık eğitimine girebilmek için adaylar tarafından tercih edilmektedir. Yapılan sınavlar içerisinde en zor olan sınavlardan biri olması ile ünlüdür. Tıp alanında alınan eğitimler ile ilgili bilgiler içeren bir sınavdır. Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi tarafından yapılan sınavlar içerisinde yerini almaktadır.

Mezun olan adaylar tarafından girilmekte olan bir sınavdır. Tıp fakültesi bitiren öğrenciler belirli bir alanda uzmanlaşabilmeleri için uzmanlık eğitimi almak zorundadır. Uzmanlık eğitimi için ise bireylerin TUS sınavına girmeleri gerekmektedir. Bu sınav yılda iki kez yapılmaktadır. Sınavda çıkan sorular mesleki bilgi içeren konulardan oluşmaktadır. Her yılın şubat ve ağustos aylarında yabancı dil sınavı ile birlikte bilim sınavı ÖSYM tarafından hazırlanmaktadır. Uzmanlık eğitimi alınabilmesi için gerekli olan bir branş seçme sınavıdır.

Türkiye geneli için bu sınav Ankara, İzmir ve İstanbul illerinde gerçekleştirilmektedir. 2012 öncesinde bu sınav yalnızca Ankara ilinde gerçekleştirilmekteydi. Tıbbi yabancı dil sınavı ile birlikte bilim sınavından oluşan iki basamaklı bir sınavdır. Adaylar puan açıklamalarından önce kendi puanlarını hesaplamak isteyebilmektedirler. Bu durumda TUS puan hesaplama robotları devreye girmektedir. Adaylar hesaplama robotları ile birlikte hızlı bir şekilde puanlarını hesaplayabilmektedirler.

TUS’a Kimler Girebilir?

TUS sınavına girmek için adayların belirlenen bölümlerden mezun olmaları gerekmektedir. Bu bölümler; Tıp, Biyoloji, Eczacılık, Kimya, Tıbbi Biyolojik Bilimler fakülteleridir. Bu fakültelerden mezun olan adaylar Tıpta Uzmanlık Sınavına başvuruda bulanabilirler. Bu sınava girebilmek için tabip ya da tıp dışında bulunan meslek mensubu olan eczacı, veteriner, kimyager olmak şartı bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren adaylar sınava başvuruda bulunabilir ve sınava girebilir.

Bu sınava girmenin koşullarından birisi de yabancı dil sınavından yeterli sonuç almaktır. Belirli bir taban puanının alınması gerekmektedir. Yabancı dil sınavından geçerli notu alabilen adaylar bilim sınavına girmeye hak kazanırlar. Bu neden belirtilen, adaylara şart koşulan taban puanların yabancı dil sınavından alınması gerekmektedir. Sağlık sorunları bulunan ve engeli olan adaylar da bu sınava girebilmektedirler. Sınava giren öğrenciler tarafından TUS puanı hesaplama işlemleri merak edilmektedir. Öğrenciler sınav sonrasında netlerine göre puanları açıklanmadan hesaplamalar gerçekleştirebilirler.

Yabancı Dil Sınavı

Yabancı dil sınavından geçerli not alan öğrenciler bilim sınavına girmeye hak kazanmaktadır. Sınavda öğrencilere 20 metin gösterilmektedir. Her metinle ilgili öğrenciler 5 adet soru çözmektedirler. Toplamda 100 sorudan oluşan bir sınav olması ile birlikte hesaplamalar doğru sayılarına göre olmaktadır. Yanlış sayıları doğru sayılarına etki etmemektedir. Yanlışlar doğruları götürmemektedir. Bu nedenle hesaplanan doğru sayıları doğrudan net sayısı olarak geçmektedir.

Yabancı dil sınavında alınması gerekli olan taban puan 60 puandır. Öğrencilerin bilim sınavına girmeye hak kazanabilmeleri için 60 puan ve üzeri puanlar alması gerekmektedir. Yabancı dil sınavında 60 puan altı alan adaylar başarısız sayılarak bilim sınavına giremeyecektir.

Bilim Sınavı

Sınav iki testten oluşmaktadır. Tıp Bilimleri Testi ile birlikte Klinik Tıp Bilimleri Testi adlı iki testten oluşmaktadır. Sınava tıp fakültesi dışında adaylar da girebilmektedir. Sınavda anatomi, histoloji, embriyoloji, fizyoloji, tıbbi biyokimya, tıbbi mikrobiyoloji, tıbbi patoloji, tıbbi farmakoloji gibi alanlardan sorular gelmektedir. Klinik tıp bilimlerinde ise dahiliye, cerrahi, pediatri ve kadın hastalıkları, doğum gibi alanlara ilişkin olacak şekilde sorular sorulmaktadır.

Tıp fakültesi mezunları için Temel Tıp Bilimleri testinde 120 soru sorulmaktadır. Klinik Tıp Bilimleri Testinde de 120 soru sorulmaktadır. Toplamda adaylar 240 soruluk bir sınavdan sorumlu olmaktadırlar. Sınavlar iki aşamalı olacak şekilde gerçekleştirilmektedir. Sabah oturumu ve öğleden sonra oturum gerçekleştirilmektedir. Sabah oturumunda Temel Tıp Bilimleri Testi yapılıyorken öğleden sonra yapılan oturumda ise Klinik Tıp Bilimleri Testi yapılmaktadır. Her iki testin süresi 150 dakika olarak kararlaştırılmıştır. Sınav süresi toplamda 5 saattir. TUS atama puanları bu sınavlarda edilen başarılara göre belirlenmektedir.

TUS’a Nasıl Hazırlanılır?

Oldukça kutsal bir mesleği yapmak için hazırlık gösteren adayların ilk olarak çalışmalarını sınavı geçmek değil, bilgileri gerçekten öğrenmek için gerçekleştirmesi önemlidir. Amaç sadece sınavı geçmek değil, öğrenmek olmak zorundadır. Sınava iyi bir şekilde hazırlanmış olan bir adayın başarısız olma ihtimali yoktur. TUS 65 puan almak için sıkı bir çalışma yeterli olacaktır. Bol bol sınav sorusu çözmek ve öğrenilen bilgilerin sürekli olarak tekrar edilmesi de kişileri öne taşıyacaktır.

TUS puan arttırma taktikleri içerisinde aslında bilindik olan ama uygulanması unutulan taktikler bulunmaktadır. Adayların soruları iyi bir şekilde okuması, sakinlikle cevaplandırması gereklidir. Adayların sınavın yapılacağı saatlerde denemeler çözmesi, aynı saatlerde farklı farklı alanlarda soru çözümleri gerçekleşmesi sınava en iyi şekilde hazırlık yapmasını sağlayacaktır.

TUS Puan Hesaplama

TUS puan sıralaması için ilk olarak adayların netleri hesaplanmaktadır. Bilim sınavının her iki testi için kişilerin net sayıları hesaplanmaktadır. Ortalaması 50 standart sapması 10 olan standart puanlara dönüşümler gerçekleştirilecektir. Ardından Klinik Tıp Bilimleri ve Temel Tıp Bilimleri için ayrı ayrı olacak şekillerde ağırlıklı puan hesaplamaları gerçekleştirilmektedir. Sonrasında kişilerin sıralamaları belirlenmiş olmaktadır.

TUS Puanları

TUS A puanı nedir soruları adaylar tarafından merak edilmektedir. Sözleşmeli aile hekimliği için hesaplanan bir puandır. Aile hekimliği isteyen pratisyen hekimler tarafından kullanılmaktadır.

TUS puanları aile hekimliği için değişiklik gösterebilmektedir. Değişen taban puanları kişiler tarafından araştırılmalıdır.

TUS A puanı hesaplama işlemleri hesaplama robotu ile birlikte gerçekleştirilmektedir. Adayları netlerine göre hesaplama işlemlerini hızlı bir şekilde yapabilmektedir. Sınav sonrasında puanlar açıklanmadan önce adaylar gelecek puan hakkında bilgi sahibi olmak için puan hesaplamaları yapmak istemektedir. Hesaplama robotu aracılığı ile hesaplamalar yapılabilir.

TUS Taban Puanları

TUS puan aralığı değişiklik gösterebilmektedir. Her yıl itibariyle olan değişiklikleri adaylar takip etmelidir. Her sene değişiklik gösterebilen bu puanlar her yıl açıklanmaktadır. TUS puanları aile hekimliği için de değişiklik gösterebilmektedir. Bu noktada adayların istedikleri alanlar için taban puan açıklamalarını takip etmeleri gerekmektedir. Her alan için puan aralıkları her sene farklılaşabilmektedir. Her yıl açıklanan kılavuzlar ışığında adaylar kendi işlemlerini, başvurularını gerçekleştirebilecektir. Sadece aile hekimliği için farklı alanlar için de değişiklikler meydana gelebilmektedir. Her yıl taban puan aralıkları hakkında bilgi edinmek gerekmektedir. TUS puanları anestezi gibi diğer alanlar için de farklılaşabilmekte ve her sene için değişebilmektedir.

https://puanhesapcisi.com/tus-puan-hesaplama/